Arttırılmış Gerçeklik ile Şehir İçi Bisiklet Kullanımı Artık Çok Daha Güvenli

Londra sokaklarında bisikletle dolaşmak oldukça sıradan bir şeydir ancak bisikletlilerin güvenliği oldukça önemli bir konu. Connected Streets (Bağlanmış Sokaklar) projesinin bir parçası olarak Londra merkezli bir şirket bir araya getirdiği farklı teknolojilerle rota seçimi, kör nokta gösterimi gibi uygulamalarla şehir içinde bisiklet kullanımını daha güvenli hale getiriyor. Bisikletçileri yazılım altyapısı ile oluşturulacak ve şekillendirilecek olası bir gelecek bekliyor. Dijital bilgi, kullanılacak navigasyon sistemi ile bisikletlilerin daha uygun yolları seçmeleri konusunda onlara yardım edecek.

Bu proje dahilinde, arttırılmış gerçeklik kullanılan birçok farklı teknolojiden sadece bir tanesi. Bisikletçiler sıradan bir bisiklet kaskına benzeyen Google Glass benzeri bir vizör takacaklar. Vizörün şeffaf ekranı bisikletçinin gözünün hemen önünde bilgi akışını sağlayacak.

Gerekli bilgilerin ve uyarıların gösterildiği kafaya takılan ekran sistemi daha öncesinde kayakçıların gözlüklerinde kullanılmıştı. Buna benzer bir şekilde AR HUD da çevre hakkında bilgi akışı sağlama, rota tespiti ve basit yardımlar sunmak konusunda bisikletçiler tarafından kullanılabilmekte. Gerçek zamanlı olarak çalışan sistem yol üzerindeki otobüs ve büyük araçların kör noktalarını göstererek çok daha güvenli yol seçeneklerini kullanıcıya sunabiliyor.

Sistemi kuran şirketin tasarım başkanı Dan Hill projeyle ilgili şunları söyledi "Birçok şehir bisikletliler için çok daha güvenli bir ortam yaratabilmek ve bisiklet kullanımını çok daha çekici bir hale getirebilmek adına şehir altyapılarını geliştiriyor ve tabiî ki bu altyapı çalışmaları da bu anlamda oldukça önemli ancak özellikle de giyilebilir teknolojiler ile inşa edilmiş bu altyapının üstüne yazılım altyapısı da oturtularak bisiklet kullanımı çok daha fazla desteklenebilir."