Arttırılmış Gerçeklik Gözlükleriyle Golf Sahası Sanal Savaş Alanına Dönüyor

 

Virginia Quantico'daki deniz kuvvetleri merkezindeki bir golf sahası arttırılmış gerçeklik gözlükleri sayesinde top atışlarının, tankların ve tüm bu hengâmenin yarattığı duman bulutunun olduğu sanal bir savaş alanına döndü. Donanma araştırma ofisinde görev yapan Arttırılmış Gerçeklik Sistemleri Takım Antrenörü tarafından savaş sadece AR gözlüklerini takan kullanıcılar tarafından görülebilir kılındı.

En iyi silahlarla, en kalabalık ordularla ya da en büyük bütçelerle dahi bir savaş kazanmak oldukça zordur. Burada en önemli olan şey gerekli yetenekler kazanılana kadar sürekli talim yapmaktır. Bununla beraber silahlı güçlerin talimleri oldukça pahalıdır. Bu sebeple de Amerikan Ordusu gerçek ekipmanları kullanmadan aynı sonuçları alabileceği yolları arıyor. AITT'de işte tam bu noktada devreye giriyor.

21 Mayıs'ta Quantico'da bu özel arttırılmış gerçeklik gözlükleri kullanılarak ilk gösteri talimi yapıldı.

Gözlüğü takmayan sıradan bir golfçu atışını yapmaya hazırlanırken güneşli sakin bir günü görecektir. Bu gözlüğü takan askerse ses efektleriyle desteklenen patlamaları ve ateş hattını yararak kamyonların içinde üstlerine doğru hücum eden düşmanları, görüyor olacak.

Bu uygulamada kullanılan gözlüklerin teknik anlamda Google Glass'e oranla çok daha gelişmiş olduğu ve daha geniş bir görüş alanı sağladığı belirtildi. AITT sistemi araştırma ve geliştirmesinin beşinci yılında. Operasyon komutanı Le Nolan bu gözlükleri şöyle tanımlıyor "Gözlerinizin önünde duran, karmaşık bilgileri askerlerin kullandığı mevcut kafa monitörlerinin yapamadığı şekilde toplayan ve işleyen yüksek çözünülürlüklü, çıkartılabilir bir bilgisayar ekranı."

 


Deniz Kuvvetleri Vizyon & Strateji 2025'in amacı askerlerin maruz kalacağı savaş alanı koşullarını gerçekçi bir şekilde kopyalayabilmek ve bu amaca da kısa sürede ulaşmayı hedefliyorlar. Quentico'da yapılacak büyük çaplı bir gösterimin ardından projenin bu aşaması sonlanacak. Daha sonrasında proje daha ileri deneme ve geliştirmeye girecek.

Nolan: " Bu sistem, askerlere daha doğru kararlar verebilmeleri adına geniş çaplı bilgiler sunarak onların içinde bulundukları durumlardaki farkındalık seviyelerini arttıracak. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şeyde tam olarak bu aslında, askerlerimize doğru karar vermelerine yetecek seviyede bilgiyi aktarabilmek. Tabi bunu yaparken de askerlerin kafalarını karıştıracak derecede aşırı bilgi yüklemesinden de kaçınıyoruz." dedi.

Bu örnekten de yola çıkarak yakın gelecekte kara ve deniz kuvvetlerinin talim ve tatbikatlarını geliştirmek adında AR gözlüklerinden çok daha fazla yararlanmaya başlayacağını söyleyebiliriz.