Arttırılmış Gerçeklikle Antik Harabeleri Keşfedin

 

   Şayet tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve antik eserler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu haber ilginizi çekebilir. Artık antik harabeleri arttırılmış gerçeklik kullanarak gezebileceksiniz. Bu haber size eskiymiş gibi gelebilir ancak bu sistem size sanal olarak gezdiğiniz yerlerin kokusunu bile duyumsama imkanı tanıyor. Müzeler size antik mekanların sadece sabit bir görüntüsünü sunabiliyor. Ancak arttırılmış gerçeklik ile yeni ile eski bir araya geliyor ve bu sayede kendinizi bir anda tarihin tam ortasında bulabiliyorsunuz.

   The Deaad Men's Eyes (Ölü Adamın Gözleri) adındaki bu donanım ve prototip uygulamalar Londra Arkeoloji Üniversitesi'nden Dr. Stuart Eve tarafından geliştirildi. Uygulama kullanıcının yerini tespit edebilmek için İpad'in GPS' inden yararlanıyor. İpad'i bulunduğunuz yerdeki manzaraya tuttuğunuzda gerçek alandaki görsellerin üzerine inşa edilmiş sanal rekonstrüksiyonu görebiliyorsunuz. Kullanıcı alanda hareket ettikçe bu sanal rekonstrüksiyon da gerçek zamanlı olarak değişip hareket ediyor.

   AR teknolojisi ile Unity3D oyun motorunun yardımıyla arkeolojik bilgilerden faydalanarak bu sanal görseller doğru yerlerine ve doğru bakış açılarına yerleştirilebiliyor. Bakış açısı kullanıcının durduğu yere göre belirleniyor.

   Dr. Eve konuyla ilgili şunları söyledi "Arttırılmış gerçeklik bize geçmişin neye benzediğiyle ilgili bir yerleşim yerinde ya da şehrin kırsal bir alanında yürürken sahip olamayacağımız ipuçları veriyor. Bu "deneyimler" Oculus Rift ve VR eldivenleri ile sanal ortamda kolayca geçmiş zamanı görüp, dokunabileceğimiz şekilde tekrardan yaratılabilir. Tabii ki tüm bu tecrübeyi bir bilgisayar aracılığıyla bir çift gözlük takarak yaşamak bizi gerçek hayattan uzaklaştırıp, gerçek hayatla ilgili hiçbir tecrübesi olmayan tüm etkileşimleri bilgisayara bağlı bir grub zombiye çevirme riskini de beraberinde getiriyor."

   Dead Men's Nose (Ölü Adamın Burnu) adı verilen çanta koku üreterek etrafınızın geçmişteki gibi kokmasını sağlıyor. Bu da arttırılmış gerçeklik tecrübesini çok daha yoğun yaşayabileceğimiz bir yapıya taşıyor. Bu cihaz da Dr. Eve tarafından hazırlanmış. Bu çantalar koku vermesi için alana yerleştirilebilir ya da antik harabeyi gezen kullanıcının  üzerine giyilebileceği şekilde tasarlanmış.

   Bu donanımda sıradan bilgisayar parçalarının yanı sıra mikro kontrolcülerde kullanılıyor. Cihazı kullanıcnın istediği herhangi bir koku ile kullanımı mümkün. Sistem arttırılmş gerçeklik yazılımı olarak bir web sunucusuna bağlanıyor ve Unity 3D moturuna bağlı iken koku veriyor. Bu koku kullanıcı gezisini sürdürürken doğru alanlara doğru zamanlamayla dağılıyor.